Středa 29. března 2023, svátek má Taťána
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 29. března 2023 Taťána

Česko proti bídě - pohled účastníka

12. 03. 2023 20:07:07
Rozhodl jsem se podpořit demonstraci pořádanou hnutím PRO - Česko proti bídě, abych vyjádřil nesouhlas s politikou této vlády, a byl jsem též zvědav, jak o této akci budou referovat veřejnoprávní média.

O objektivním zpravodajství se nedá mluvit: Česká televize události věnovala krátký vstup, kratší než informacím o nepokojích ve Francii. V článcích na Seznamu, na Novinkách, na iRozhlase byl zkreslen počet účastníků a zdůrazněn především incident u Národního muzea. Media se kupodivu zdržela proruského akcentu při hodnocení této akce, nezdržel se naopak pan Rakušan, který prohlásil:

Vyvolává to totiž dojem, že celá tzv. demonstrace proti bídě byla jen zástěrkou proruské provokace, a k takovým projevům rozhodně nemůžeme být tolerantní.

https://www.irozhlas.cz/zpravy-domov/demonstrace-vaclavske-namesti-pro-fiala-rakusan_2303111955_afo

Postupem času se tato objektivita jistě změní, na portálu Seznam médium jsem zaznamenal již první „informační“ vlaštovku. Jakási Apolena Tůmová zde má tendenční článek jak z dob totality s názvem:

Demonstrace na Václaváku. Žádné Česko proti bídě, ale hajlování, násilí a propagace terorismu.

Z Česka proti bídě se stala akce propagující nejhorší totalitní systémy a lůza si vybila svojí frustraci agresí proti pořádkovým silám, které chránily národní památku. Což vzápětí odsoudili i vrcholní politici včetně ministra vnitra Víta Rakušana nebo předsedkyně sněmovny Markéty Adamové Pekarové.

https://medium.seznam.cz/clanek/apolena-tumova-demonstrace-na-vaclavaku-zadne-cesko-proti-bide-ale-hajlovani-nasili-a-propagace-terorismu-4556

Naštěstí má proti lůze pan Rakušan, kromě poslušných novinářů a blogerů, ještě navíc program KRIT, jež byl v projevech často zmiňován v souvislosti se svobodou slova a šířením informací, kdo si dá práci a prohlédne si jeho stránky, upřímně se zděsí všech možných doporučení Krizového informačního týmu MV, návodů na komunikaci s veřejností, ale i stylistické charakteristiky textu jako z dob studené války.

Není proto divu, že mají svůj KRIT, zaplněný „Václavák“ nespokojenou veřejností našim vládcům určitě klidu nepřidá, oni jistě dobře vědí, že na demonstraci proti bídě nepřišly tisíce lidí, ani nižší deseti tisíce, ale bylo nás tam daleko více. Zdá se, že čím více lidí na demonstraci přijde, tím neurčitější číslo pak v médiích zazní. Pan Rajchl a hnutí PRO je zřejmě pro vládu nebezpečnější parta, než byl Vrabel, a nebýt incidentu u Národního muzea, vše by proběhlo v klidu.

Řečníkům šlo u vymanění jak z bídy ekonomické tak i duchovní, snažili se apelovat na to, aby každý začal sám u sebe. Dále řečníci nechtěli, aby Česko byla kolonie v područí EU, nechtěli, abychom se nenechávali vtahovat do cizích konfliktů, abychom nechávali na svém území cizí vojska, chtěli mír a jednání, upozorňovali na inflaci na nedostatky zásobování léky, na zdražování energií a potravin, byli proti nehorázným investicím do vojenství a naproti tomu ochuzování důchodců, mladých rodin i učitelů, zkrátka zazněla kritika neplnění slibů, které vláda ve svém prohlášení dala, aby jej po po roce a dvou měsících musela přepisovat, protože „prý“ nevěděla.

Zabrousíte-li na stránky vláda/cz, zjistíte, nové prohlášení vlády slibuje téměř totéž co mluvčí PRO, jen to zbrojení a vnitřní bezpečnost jí leží na srdci trochu více, slova prohlášení jsou krásná, leč se liší od činů, které vláda zatím dělá - v duchu dialogu, tuším, ze seriálu Hercule Poirot, kde se jakýsi politik ohrazoval proti námitce svého odpůrce, který mu řekl, že to není možné, aby cosi udělal, na tuto námitku kritizovaný odvětil: „Proč bych nemohl, když jsou to takoví idioti, že si mě zvolili.“

Když se podívám na jednotlivé řečníky, nebudu jmenovat všechny, organizátor protestu pan Rajchl byl rozhodně spokojen, že na jeho akci přišlo tolik lidí a dost si to užíval, ale nejvíce pozornosti davu si užil Jiří Hanč ze stáje „žlutý špendlík“ Daniela Landy, hřímal o sto šest a členy vlády, když už chtějí pomoci Ukrajině, vyzval, aby šli tam šli bojovat. Odborář Dufek mě svou dikcí připoměl Václava Havla při jeho prvním projevu na první povolené demonstraci ke dni lidských práv v roce 1988, z videa nás pozdravil Igor Chaun a slunce v duši popřál Lukáš Pollert. Bývalý ředitel školy Petr Vrána brojil proti výuce jediné zjevené pravdy, kterou se děti musí učit ve škole.

Ano, řečníci si užívali pozornosti „tisíců“ až příliš, projevy byly dlouhé a svým způsobem si podobné, všechny kritizovaly vládu, žádaly její demisi, případně vyzývaly k předčasným volbám. Já odešel asi po hodině a půl, ač mi ještě není v budoucnosti pro důchod plánovaných 68, záda mi bolela jak čert, takže jsem to zabalil při projevu evangelického pastora Zdeňka Karáska, který kázal cosi o upadajícím duchovnu a pánu bohu, soudím, že asi neznal Nietzscheho výrok – Bůh je mrtev, nebo se o něm ještě nedozvěděl.

Ani já v té chvíli netušil, co se stane. Říkal jsem si, že je dobře, že přišlo dost lidí a celá akce proběhla bez problémů, vláda má kliku, že jsme disciplinovaný národ. Až když jsem přijel domů, zjistil jsem, že bohužel došlo k incidentu u Národního muzea. Jakýsi, podle ironicky pojaté reportáže redaktora Reflexu Martina Bartkovského, Slávek Popelka z Holešovské výzvy před demonstrací burcoval dav, aby až to skončí, vzal útokem Národní muzeum a strhl dolu ukrajinskou vlajku. Zřejmě se skutečně po demonstraci se znovu chopil iniciativy, vzal amplión a opět zblbnul pár pitomců, aby ho následovali. Mezi tisícihlavým davem se vždycky najdou hovada, která se sem přijela vyřádit a nechat strhnout k odsouzeníhodným nepřístojnostem, aniž by vůbec uvažovala, že jejich hloupá aktivita celou demonstraci zdiskredituje, a nebude se pak psát o ničem jiném. Opravdu tímto incidentem hnutí PRO odhalilo svou proruskou tvář, jak píší novináři? nebo... raději nepřemýšlet, nebo to smažou.

https://www.reflex.cz/clanek/online-prenos/117889/martin-bartkovsky-rajchl-s-ujetymi-kazateli-zaplnil-vaclavak-dav-se-porval-s-policii-u-muzea-kvuli-vlajce.html?reportPage=1

Na závěr pan Rajchl slíbil další demonstrace, tlak na vládu a dokonce vyzýval ke generální stávce. Přiznávám, že nejsem přesvědčen, že toto hnutí přinese nějakou výraznou změnu, jak slibuje (takových už bylo). Aby k nějaké změně došlo, musela by neoliberální ideologie, která je vládou bohatých pro bohaté, nahrazena novým paradigmatem, šetrným jak k lidem tak k přírodě. Možnosti tu jsou.

Autor: Jan Lněnička | neděle 12.3.2023 20:07 | karma článku: 47.27 | přečteno: 19206x

Další články blogera

Jan Lněnička

Policejní řehole

Policisté na ulici se musí zabývat nejen nepřizpůsobivými, ale musí také držet nervy na uzdě, zvlášť při střetu s namachrovanými týpky, jež nehodlají uznat chybu, ani ze své nadřazené pozice nemíní uposlechnout jejich pokynů .

24.3.2023 v 15:53 | Karma článku: 28.03 | Přečteno: 495 | Diskuse

Jan Lněnička

Pravidelné chvilky nenávisti vůči svým spoluobčanům

Jak jsem předpokládal, v médiích se nepíše o demonstraci, ale o událostech, které se staly po ní. Politici naprosto přehlížejí Václavák plný nespokojených lidí, pluralita názorů není na pořadu dne, nenávist na obou stranách roste.

19.3.2023 v 14:23 | Karma článku: 37.20 | Přečteno: 968 | Diskuse

Jan Lněnička

Důchodci a šmejdi

Šmejdy je označována skupina podnikatelů parazitujících na seniorech, nyní se do tohoto seznamu zdatně zapisuje tato vláda. Ceny stoupají. Důchodci, kteří si spořili, o své peníze kvůli inflaci přišli.

4.3.2023 v 19:50 | Karma článku: 36.44 | Přečteno: 1260 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Michael Pálka

Kalousek se "zlatým citronem" v televizi Barrandov...

Dva pánové vysokých postav, jeden z nich nositel negativní ceny "zlatý citron", majitel televize Barrandov a také majitel miliardy českých valut a jistě ostatních měn, jak píše občas pravdivě český tisk, Jaromír Soukup.

28.3.2023 v 18:30 | Karma článku: 12.38 | Přečteno: 210 | Diskuse

Radomil Bábek

Čím se živí propaganda? Přece lidmi!

Co je příčinou toho, že se stát, tedy politici ovládající stát, domůže takového vlivu, že občané uvěří každé i sebevětší lži? Státní propaganda, cesta do socialismu.

28.3.2023 v 12:30 | Karma článku: 9.15 | Přečteno: 192 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Důkaz české omezenosti

Skotsko bude mít premiérem muslima. A někteří Češi s tím mají problém Použil jsem budoucí čas, protože v době, kdy tento článek vznikal (28. 3. dopoledne) skotský parlament „Holyrood“ ještě nezasedal.

28.3.2023 v 11:03 | Karma článku: 11.04 | Přečteno: 514 | Diskuse

Jan Bartoň

Rakušan si plat zaslouží!

Vít Rakušan se rozhodl rázně se vypořádat s tématem zastropování platů politiků. On si plat zaslouží a s ním jistě i jeho „kámoš“ Ivan Bartoš.

28.3.2023 v 8:30 | Karma článku: 38.02 | Přečteno: 1109 | Diskuse

Michal Sabó

USA v plamenech: Rusko vítězí aneb poluce na sovětský způsob

O víkendu se zhrozil celý svět, když Rusko oznámilo rozmístění atomových zbraní v Bělorusku. Máme se opravdu bát nebo je to jen ukázka ruského anachronismu???

28.3.2023 v 7:19 | Karma článku: 22.87 | Přečteno: 518 | Diskuse
Počet článků 316 Celková karma 31.23 Průměrná čtenost 1030

Jsem čelní a zatím jediný protagonista Venturismu. Venturismus znamená odvahu, odvážné vyslovení pravdy, ale také riskantní podnik. V ekonomii venture kapitál představuje finanční prostředky sloužící k investování do velmi rychle rostoucích inovativních projektů. Před rokem 1989 jsem založil hnutí „Tupohlaví“, které žádnou měrou přispělo k pádu socialismu. Venturismus a venturisté chtějí tímto odvážným směrem pokračovat...

Nervozita roste. Padající Deutsche Bank stáhla dolů korunu i pražskou burzu

Od záchrany problémové švýcarské banky Credit Suisse ještě neuplynul ani týden a investoři opouštějí další potenciální...

Herečka Jenovéfa Boková porodila, z Witowské je nevlastní babička

Jenovéfa Boková a její partner Adam Kolář v pátek odpoledne potvrdili, že herečka a hudebnice už porodila a šťastní...

Horníci leželi na pokojích na břichu. Skrývali erekci. A zrodila se viagra

Modrá pilulka slaví pětadvacet let. Spustila svého druhu kulturní i farmaceutickou revoluci, preformátovala vnímání...

Tom Cruise se dcerou Suri pyšnil. Už ho neviděla deset let, míří na vysokou

Tom Cruise se od roku 2006 do roku 2013 rád ukazoval na veřejnosti s dcerou Suri v náručí. Před deseti lety však ze...

Paltrowová si po srážce na lyžích myslela, že jde o sexuální útok

Herečka Gwyneth Paltrowová (50) v pátek opět vypovídala před soudem v případu údajného neposkytnutí první pomoci...